skip to main content

Burks, Jeremiah Assistant Principal
Eddlemon, Nick Assistant Principal
Murdock, Rebecca Assistant Principal
Sartain, John Principal
Wallace, Lawanda Assistant Principal
Hurst, Elizabeth Assistant Principal

Alexander, Kirstan 7th Grade Language Arts
Anderson, Robert 6th Grade Math & Science
Anthony, Ruth 7th Grade Science
Armstrong, Michelle Tech Foundations
Arndt, Andrea 7th Grade Language Arts/SMS Cheer Sponsor
Barnett , Shirelle Director of Bands Middle School, Assistant High School Director
Bledsoe, Jennifer 6th Grade Language Arts
Bowden, Shelby 6th Grade Math
Boyd , Ashley 8th Grade Math
Brigance, Anna 6th Grade Language Arts
Brunenkant, India 8th Grade Language Arts
Bustos, Samantha 8th Grade Math
Byrd, Laverne 7th Grade Math
Campbell, Richard 8th Grade Science
Carr, Dionne Special Education
Carter, Justina 6th Grade Social Studies
Coleman, Kristen 8th Grade Science; Girls Basketball
Crocker, James Band, Assistant High School Director
Davis, Megan 7th Grade Language Arts
Deluke, Deborah Technology Foundations
Dent, Camille 6th Grade Language Arts
Duncan, Tracy 6th Grade Math
Dunlap, Anna Literacy Coach
Dunnigan, Denise 8th Grade Language Arts
Dyess, Hallie Speech Therapist
Eison, Jonathan 7th Grade Eastern Hemisphere
Faulkner, Shane PE; Boys Sports
Fennema, Kayleigh 7th Grade Eastern Hemisphere
Ford, Renee' 6th Grade Science/Social Studies
Goolsby, Kelly 6th Grade Science
Hampton, Charlotte 8th Grade Inclusion for English and math
Harris, Amanda 7th Grade Inclusion
Hill, Mary Counselor
Hobbs, Elizabeth 8th Grade Language Arts
Hollis, Jacob Physical Education
Hurst, Elizabeth Assistant Principal
Jackson, Karen 7th Grade Language Arts
Kahl, Charles 8th Grade Social Studies
Kinney, Rhonda 7th Grade Math
Lane, Louis 6th Grade Math
Lantrip, Kelsey 6th Grade Social Studies
Lee, John Physical Education
Lindsey, Jessica 7th Grade Science
Long, Davina 7th Grade Pre-AP Language Arts
Lowery, Erma 7th Grade Math
Lyons, Megan 6th Grade Language Arts
Macon, Deimara 6th Grade Social Studies
Martin, Kimberly 8th Grade Science
McLendon, Neil 6th Grade Science
Middleton, Laura Teacher
Migues, Blake EL Teacher
Moore, Patrick Physical Education
Morgan, John 6th Grade Math
Nelson, Alexandra 7th Grade Math
Newson, Stephanie 6th Grade Language Arts
Nichols, Teisha SPED/Community Based
Oliver, Allison Special Education
Parish, Mary 6th Grade Social Studies
Parks, Shelby Technology Foundations/SMS Dance Sponsor
Pennington, Lisa 7th Grade Math
Perdue, Jakeyia 8th Grade Inclusion (Math & ELA)
Perryman, Dennis 8th Grade U.S. History and Assistant Fast Pitch Softball coach at Southaven High School
Pickering, Melody 8th Grade Math
Pinkston, Dani Read 180
Poole, Leigh Ann 7th Grade Science
Porter, Marlana 6th Grade Math
Propst, Pamela 7th Grade Mathematics
Ratliff-Thomas, Shetarus 7th Grade Math
Reynolds, Mackenzie 6th Grade Math
Riley, Ashley 8th Grade Language Arts
Roberts, Miranda 8th Grade Counselor
Robinson, Laura 6th Grade Language Arts
Rocha, Amber 6th Grade Language Arts
Sanders, Marsha Special Education - Community Based
Scott, Elizabeth 6th Grade Language Arts
Shannon, Sanrick Physical Education
Shingler, Lisa 6 Grade SPED
Sides, Debbie EL Teacher
Smith, Billy Language Arts
Stafford, Stephen PE; Boys Sports
Stanford, Megan Gifted, Chess, Knowledge Bowl, and Youth in Government
Stobaugh, Lindsey 8th Grade Social Studies
Stone, Madilyn 6th Grade Math
Taylor, Demetrus Special Education
Taylor, John Science Teacher
Templeton, Elizabeth 8th Grade Social Studies
Thomas, Zurick Special Education
Thompson, Jennifer 6th Grade Resource
Thornton, Tara 8th Grade Math
Thrasher, Cathy 8th Grade Language Arts
Townsley, Nicole Special Education Inclusion 7th and 8th
Tubbs, Mendy 7th Grade Science
Voyles, Abby Special Education
Wagner, James 8th Grade U.S. History
Warren, Nina 7th Grade Science
West, Debbie Librarian
Williams, Gloria 7th Grade Math
Williams, Renae 7th Grade Language Arts
Wilson, Jaleesa 8th Grade Math
Wright, Cara Special Education

Aldridge, Lashana Instructional Asst.
Carver, Sharon Title Tutor
Conway, Melanie Title 1 Math Coach
Crawford, Patricia Clerical
Davis, Bethanie ADA Clerk
Elmore, Shelby Classroom Tech Coach
Gilmore, Katie Speech Pathologist
Gonzalez, Addison ALC Teacher
Green, Kara Physical Therapist Asst.
Gross, Bruce Maintenance Mgr.
Hunt, Christy ADA Clerk
Jones, Jazlyn Instructional Asst.
Jones, Joshua ALC Asst.
McCandless, Justin Computer Tech
Novay, Teresa Cafeteria Manager
Phillips, Lisa SPED Asst.
Ramos, Jennifer SPED Asst.
Ratliff, Laura Title 1 Coach
Ray, Macie Bookkeeper
Rogers, Lawanda Instructional Asst.
Sims, Sherry Bookkeeper
Smith, Amy School Nurse
Smith, Tammy Secretary
Terry, Tyler SPED Asst.
Thomas, Dekayla SPED Assistant
Tolley, Charlotte Title 1 Reading Coach
Williams, Chasity Instructional Asst.
Wilson, Bonetiva SPED Asst.
Workman, Ruby Title Tutor